5 DÚVODŮ PROČ ZAČÍT SPORTOVAT

Sport se pro mnohé z nás stal součástí života, který jsme zařadili do naší každodenní rutiny, ať už to znamená vstávat v 6 ráno, nazout běžecké boty a proběhnout se na dlouhou vzdálenost, nebo naopak zařadit rychlost sprintem. Pro další skupinu lidí to znamená pořádně se zapotit při fyzické aktivitě ve fitku. Jiní dávají přednost kolektivním sportům, jako jsou, fotbal, hokej nebo badminton. Další si raději zaplavou pár bazénů aj.

VÍCE ENERGIE

Věděli jste, že při sportu získáváte více energie? Říkáte si, jak je to možné, bolí mě celé tělo a jsem fyzicky vyčerpán. Ano, je sice prokázáno, že jste po sportovní aktivitě fyzicky unavení, ale pohyb vám přirozeně vyplavuje tzv. endorfiny „hormony štěstí“ a cítíte se po něm nabití energií tak jako nikdy. Příkladem může být náš každodenní život, známe to všichni, vstáváme do práce, ve které chceme být jistě produktivní, a ne usínat v kanceláři za stolem, v obchodě před zákazníky být jako mrtvý brouk, nebo v gastronomickém odvětví být k hostům milá a nabitá energií, nebýt tzv. laidsky „ko.“ Pokud začnete se sportem hned po ránu, budete nabití energií po celý den. Není hned pravidlem sportovat pouze po ránu, můžete sportovat i po práci a následující den čerpat ještě energii, kterou jste sportem dobili. Důležité ovšem je, vůbec sport jako takový do našeho života zařadit.

ZAMEZENÍ VZNIKU SRDEČNCH CHOROB

Ano, i tohle bychom mohli brát jako jeden z benefitů sportu. Pokud pravidelně sportujeme, nebo alespoň 3x týdně a do toho se každý den nějakým způsobem hýbeme (nemusí se ani jednat o fyzickou zátěž, můžeme třeba každý den ujít 10.000 kroků, nebo si jít zaběhat), tak to má pozitivní vliv pro naše srdce a celý oběhový systém. Jako příklad bychom si mohli uvést schody, které potkáváme dnes a denně například schody v bytě, které vedou do 9. patra. Jestliže by je měl vyjít člověk, který nesportuje, má sedavé zaměstnání, po kterém hned navštíví doma gauč, a zapne televizi, pravděpodobně bude mít problém už v půlce, dokonce ve čtvrtce cesty popadnout dech. Zatímco člověk, který pravidelně sportuje, je vyjde bez jakýchkoliv obtíží a ani se přitom moc nezadýchá. 

DOBRÁ NÁLADA  A SPÁLENÉ KALORIE

Jak jsem již výše zmínila, sportem vylučujeme endorfiny tzv. „hormony štěstí.“ S více energií, tedy přichází i dobrá nálada. Máme hlavně radost, že jsme pro své tělo a mysl udělali správnou věc, že jsme jen nepromarnili den sezením u netflixu, nebo v hospodě apod. Když se naše tělo a mysl cítí skvěle pak máme i my dobrou náladu. Tento benefit nám právě přichází se sportem, nebo jakoukoliv fyzickou aktivitou. 

Při výše zmíněných činností, můžete také spálit kalorie. Tedy docílit toho, že při fyzické aktivitě zhubnete, nebo naopak naberete svaly. Má to samozřejmě zapříčinění více faktorů, nestačí jen výdej, ale je potřeba také nějaký příjem, který získáváme z energie ze stravy, toto je téma na samostatný článek. Nicméně je to také důležitý benefit, který jsem zde musela zmínit.

LEPŠÍ SPÁNEK

Říkáte si, že už je to dlouho co jste měli kvalitní spánek, že jste rádi, když se vyspíte alespoň 4 hodiny, poté vstanete do práce, kde jste unavení a celý proces pak probíhá nanovo. Nejlepším způsobem je právě začít sportovat, sport má totiž vliv na náš spánek, zároveň máme lepší regeneraci, kterou potřebujeme pro další sportovní výkony i pro běžné práce a fungování v životě. Jde to takto ruku v ruce, pokud máme dostatek pohybu, dobře se stravujeme a ještě kvalitně spíme, jsme na dobré cestě ke zdravějšímu tělu i mysli.

PODPORA KREATIVNÍHO MYŠLENÍ

Sport také podporuje kreativní myšlení, nemusí se jednat pouze o obory v kreativním odvětví, ale nýbrž i manažeři potřebují kreativní nápady pro řešení každodenních problémů, již existujících, nebo nově vzniklých. Potřebují nápady a nová efektivní „kreativní“ řešení pro růst své firmy. Stejně tak i většina podnikatelů si našla lásku ke sportu, který jim pomáhá při přicházení s novými kreativními nápady. Sama jsem si dnes při první verzi tohoto článku potvrdila v praxi, že to tak skutečně funguje, jelikož při dopsání článku, (který jsem samozřejmě průběžně neukládala), mi spadl celý systém. Při marných pokusech napsat článek znova bylo jediné řešení, jak vyplavit všechen ten vztek a nervy jít si zacvičit! No, a to má za důsledek to, že nyní je článek hotový.

Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme technologie, jako jsou soubory cookie, k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení.
Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat osobní údaje. Své nastavení můžete spravovat zde.